Farba kredowa Annie Sloan musi być zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Niemal nieodłącznym elementem stylizacji mebli jest więc używanie wosków Annie Sloan. Który wosk zastosować do jakiego efektu, jakie są pułapki stosowania wosku i jego dobre strony? O tym opowiem Ci poniżej.
Rodzaje wosków Annie Sloan i ich przeznaczenie
Wosk Annie Sloan dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, od której w ogromnej mierze zależy wykończenie Twojego mebla.
Wosk bezbarwny clear – bez niego ani rusz!
Wosk bezbarwny Annie Sloan (Clear Wax) to podstawowe zabezpieczenie farb kredowych Annie Sloan, oczywiście, o ile nie jesteś fanem lakieru a i Twój mebel go nie wymaga. Wosk bezbarwny wysyca barwy farb kredowych, zabezpiecza je przed uszkodzeniami, ale także stanowi bazę dla wosków barwiących.
Jak nakładać wosk bezbarwny Annie Sloan
Wosk ten nakładamy w niewielkich ilościach, rozprowadzać możemy go za pomocą specjalnego pędzla do wosku lub zwykłej gąbki, czy bawełnianej ściereczki. Najlepiej rozprowadzać go kolistymi ruchami, nie wcierając mocno, aby nie uszkodzić samej farby. Rób tak, aż do całkowitego pokrycia pomalowanego mebla woskiem. Pamiętaj też, aby nie nakładać wosku “na zaś” i następnie rozprowadzać go z tego miejscu po meblu – wosk jest tłusty i zostawi tłustą plamę a miejscu, w którym nałożysz go za dużo. Farba wpija tyle wosku, ile jest jej potrzebna, cały nadmiar zostanie na powierzchni, będzie tworzyć gumowaty, dość nieprzyjemny, zwłaszcza w dotyku, efekt. Tego nie chcemy i aby tego uniknąć musisz niepylącym ręcznikiem kuchennym lub bawełnianą, niepylącą tkaniną, usunąć ten nadmiar. Jak usunąć nadmiar wosku? Przeciągnij po prostu delikatnie wzdłuż papierem/ściereczką i tu również pamiętaj, aby nie pocierać mocno powierzchni.
Dostępne pojemności:
2,5 L, 500 ml i 120 ml
Woski kolorowe Annie Sloan
Annie Sloan stworzyła 3 rodzaje wosków ozdobnych. Służą one głównie do patynowania i podkreślania zdobionych elementów na meblach, słojów drewna, ale także do cieniowania.
Wosk brązowy Annie Sloan (Dark Wax) służy głównie do postarzania. Ma ciepłą, brązową barwę, która nadaje się idealnie do pokrywania pomalowanych mebli patyną. Możesz nałożyć go bardzo dużo, stopniowo wycierać, aż do uzyskania pożądanego efektu. Wosk brązowy będzie także idealny do barwienia surowego drewna lub takiego, które niegdyś było woskowane, a straciło swój blask.
Przed zastosowaniem wosku brązowego nałóż wosk bezbarwny!
Wosk czarny Annie Sloan (Black Wax) tworzy ciekawe efekty kolorystyczne głównie z zimnymi kolorami. Jeżeli zależy Ci na ciekawych efektach cieniowania – możesz go śmiało użyć. Przed nałożeniem wosku czarnego, nie zapomnij nałożyć wosk bezbarwny.
Dostępne pojemności:
Woski kolorowe dostaniesz w pojemności 500 ml i 120 ml.
Woski pozłotnicze
Woski pozłotnicze dostępne są w odcieniach srebra, złota i miedzi. Są to wyjątkowo ozdobne woski, których używać można do zdobienia snycerki, czyli rzeźbień na meblach. Pięknie podkreślają urok takich zdobień i nadają dostojnego charakteru. Nie oznacza to, że mając mebel bez takich zdobień, nie możesz używać wosków pozłotniczych. Nic bardziej mylnego! Woskiem pozłotniczym zrobisz odcięcia, paski, różne geometryczne linie, itp. Możliwości jest wiele!