szablon
Picture of Magda

Magda

Szablon do malowania mebli – szaleństwo kontrolowane

Jak odświeżyć stare meble i całkowicie odmienić wystrój wnętrza? Wystarczy wykonać malowanie mebli z wykorzystaniem ciekawego szablonu. Dowolne wzory i motywy w wybranej przez Ciebie kolorystyce będą idealnym sposobem na ożywienie starej komody czy szafy. Wykorzystując szablon, nie musimy obawiać się krzywego poprowadzenia linii czy rozmazania. Dodatkowo ogromną przyjemność daje to, że meble odnowiliśmy sami.

Jak wybrać odpowiedni szablon do malowania mebli?

Możemy spotkać się z kilkoma typami szablonów dostępnymi na rynku. Podstawą są takie z cienkiej folii lub nieco grubszego plastiku. Możemy po nich malować farbą kredową Annie Sloan z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Wałek gąbkowy Annie Sloan mały , pędzel lub użyć zwykłej gąbki. Na rynku dostępne są również szablony papierowe, ale są mniej trwałe i jest to produkt jednorazowego użytku.

Wybierając szablony do malowania mebli, powinniśmy rozpocząć od doboru odpowiedniego wzoru. Weźmy pod uwagę indywidualne upodobania oraz wystrój wnętrza. Dostępne są napisy, geometryczne wzory, motywy zwierzęce i roślinne. Jeden z najbardzej popularnych szablonów Annie Sloan to  na przykład Szablon Annie Sloan Classical Bird. Pamiętajmy, że dekorując mebel, możemy wykorzystać cały szablon lub jego fragment. Poszczególne detale można powielić lub utrwalać w rozmaitych formach.

Jak malować wzory na meblach za pomocą szablonu?

Jeśli mamy już wzór i szablon dopasowany do naszego mebla, należy rozpocząć od  oczyszczenia powierzchni, na której będziemy malować. Zetrzyjmy kurz, umyjmy i odtłuśćmy powierzchnię, a potem poczekajmy, aż wyschnie. Pomalujmy mebel farbą kredową Annie Sloan w wybranym kolorze (najczęściej nakładamy dwie warstwy farby kredowej) i jak dobrze wyschnie, przymocujmy szablon za pomocą taśmy malarskiej, aby pozostawał stabilny w jednym miejscu.

Do pokrycia wzoru nie potrzebujemy dużej ilości farby. Wzory najłatwiej stworzyć za pomocą gąbki, wtedy farbę najlepiej wylać na talerzyk. Możemy posłużyć się również wałkiem lub pędzlem. Najważniejsze, aby równomiernie pokryć cały wzór, dociskając szablon mocno do podłoża. Bardzo ważne jest, aby nakładać na gąbkę małą ilość farby, a przed jej nałożeniem na szablon, dodatkowo wytrzeć nadmiar farby kredowej z gąbki o ręcznik papierowy. Co daje taki zabieg? Mamy wtedy pewność, że farba kredowa nie spłynie nam z gąbki pod szablon – unikniemy rozlania farby pod szablonem.  

Efekt ombre i kolorowe wzory z szablonu

Malowanie wzorów z szablonu nie musi wcale ograniczać się do jednego koloru. Możemy, nakładając farbę na szablon, zastosować technikę blendowania, czyli mieszania kolorów i osiągnąć piękne efekty kolorystyczne na przykład w ombre.  Możemy też nałożyć kilka kolorów farb kredowych obok siebie i zmieszać je na szablonie za pomocą wałka. Kolory bardzo nas zaskoczą, będę mieszać się ze sobą tworząc często zupełnie nieoczywiste kombinacje.

Czym zabezpieczyć wzór z szablonu

Wzór z szablonu zabezpieczamy tak, jak cały mebel. Możemy go zawoskować używając Wosk bezbarwny Annie Sloan (Clear Wax) lub polakierować, stosując Lakier Annie Sloan 0,75 L. Na tak zabezpieczony wzór możecie z powodzeniem nałożyć także patynę, a do tego najlepszy będzie Wosk brązowy Annie Sloan (Dark Wax), a w przypadku chłodnych barw, także Wosk czarny Annie Sloan (Black Wax). Jeśli chcemy, aby nasz szablon pięknie mienił się, warto także zastosować woski pozłotnicze, jak na przykład Wosk pozłotniczy Annie Sloan Ciepłe Złoto (Warm Gold), czy Wosk pozłotniczy Annie Sloan Jasne Srebro (Bright Silver)

Udostępnij ten wpis

Close Menu
×

Koszyk