szablon
Magda

Magda

Szablon do malowania mebli – szaleństwo kontrolowane

Jak odświeżyć stare meble i całkowicie odmienić wystrój wnętrza? Wystarczy wykonać malowanie mebli z wykorzystaniem ciekawego szablonu. Dowolne wzory i motywy w wybranej przez Ciebie kolorystyce będą idealnym sposobem na ożywienie starej komody czy szafy. Wykorzystując szablon, nie musimy obawiać się zacieków, krzywego poprowadzenia linii czy rozmazania. Dodatkowo ogromną przyjemność daje to, że meble odnowiliśmy sami.

Jak wybrać odpowiedni szablon do malowania mebli?

Możemy spotkać się z kilkoma typami szablonów dostępnymi na rynku. Podstawą są takie z cienkiej folii lub nieco grubszego plastiku. Możemy po nich malować dowolną farbą z wykorzystaniem wałka, pędzla lub gąbki. Na rynku dostępne są również szablony papierowe, ale są mniej trwałe i jest to produkt jednorazowego użytku.

Wybierając szablony do malowania mebli, powinniśmy rozpocząć od doboru odpowiedniego wzoru. Weźmy pod uwagę indywidualne upodobania oraz wystrój wnętrza. Na rynku dostępne są napisy, geometryczne wzory, motywy zwierzęce i roślinne. Pamiętajmy, że dekorując mebel, możemy wykorzystać cały szablon lub jego fragment. Poszczególne detale można powielić lub utrwalać w rozmaitych formach.

Jak malować wzory na meblach za pomocą szablonu?

Jeśli mamy już wzór i szablon dopasowany do naszego mebla, należy rozpocząć od  oczyszczenia powierzchni, na której będziemy malować. Zetrzyjmy kurz, umyjmy i odtłuśćmy powierzchnię, a potem poczekajmy, aż wyschnie. Następnie przymocujmy szablon za pomocą taśmy malarskiej, aby pozostawał stabilny w jednym miejscu.

Do pokrycia wzoru nie potrzebujemy dużej ilości farby. Wzory najłatwiej stworzyć za pomocą gąbki, wtedy farbę najlepiej wylać na talerzyk. Możemy posłużyć się również wałkiem lub pędzlem. Najważniejsze, aby równomiernie pokryć cały wzór, dociskając szablon mocno do podłoża. Przed zdjęciem szablonu trzeba poczekać około godziny, aż farba wyschnie.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Close Menu
×

Koszyk