Magda

Magda

Satin Paint, czyli nowość od Annie Sloan – jak sprawdza się farba satynowa

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane
Malowanie krzesełka dziecięcego farbą Satin Paint

Czym jest Satin Paint

Satin Paint to najnowszy produkt z kolekcji farb Annie Sloan. Została stworzona z myślą o kompleksowej metamorfozie wnętrza. Oznacza to, że możesz nią pomalować zarówno futryny, drzwi, listwy przypodłogowe lub sufitowe, różne elementy metalowe, jak i meble. Jeśli Twoje ściany zdobią już kolory farby ściennej Annie Sloan, czyli Wall Paint, w farbie Satin Paint znajdziesz ich kolorystyczne odpowiedniki. Kilka kolorów Satin Paint to także kolory odpowiadającego palecie doskonale już znanej Chalk Paint Annie Sloan. W zasadzie możesz stworzyć monokolorowe wnętrza używając wszystkich trzech rodzajów farb. Ja oczywiście zachęcam do eksperymentowania z kolorem! 🙂

  • Satin Paint to farba jednoetapowa. Oznacza to, że nie musisz już stosować ani lakieru ani wosku, aby ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem.
  • Satin Paint to farba samopoziomująca. Nie ma większego znaczenia czy będziesz malować używając pędzla, czy wałka – farba wypoziomuje się po nałożeniu i nie będzie na niej widać żadnych śladów włosia czy typowego dla wałka baranka.
  • Satin Paint to farba bardzo odporna na uszkodzenia
  • Satin Paint jest bardzo wydajna
  • Satin Paint jest zmywalna

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem Satin Paint Annie Sloan

W zasadzie nie ma potrzeby specjalnego przygotowania powierzchni przed nałożeniem na nią Satin Paint. W przypadku surowego drewna lub mdf nie musisz nic robić. W przypadku powierzchni, które były już wcześniej użytkowane możesz odtłuścić powierzchnię i delikatnie ją przeszlifować (ja ograniczyłam się jedynie do odtłuszczenia). Nie ma też potrzeby używania podkładów (primerów). Jeśli chcesz pomalować mebel, który uprzednio pokryty był farbą Chalk Paint i woskowany – zetrzyj wosk używając benzyny ekstrakcyjnej. Farba kredowa będzie stanowiła swego rodzaju podkład pod farbę satynową i to jest jak najbardziej ok.

Malujemy farbą satynową Annie Sloan

Zanim przystąpisz do malowania, bardzo dobrze wymieszaj Satin Paint.

Chciałam jak najszybciej zrobić test tej farby, ale nie dysponowałam odpowiednim meblem, odkopałam więc stare, dziecięce krzesełko do karmienia. A jeśli mebelek dziecięcy to najbardziej pasował mi do niego Pemberley Blue.

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane

Wałek czy pędzel?

Ja użyłam pędzla, wałkiem ciężko byłoby mi malować drobne elementy krzesełka. Ty możesz wybrać dowolnie. Satin Paint, jak już wspomniałam, to farba samopoziomująca – nie będzie na niej widać, ani śladów włosia, ani baranka. Wybierz to narzędzie, którym łatwiej będzie Ci malować.

Pierwsza warstwa – nakłada się naprawdę dobrze! Farba jest delikatna, satynowa nie tylko z nazwy 🙂 Pierwszy raz z pewnością nie pokryje idealnie powierzchni wcześniej malowanych/lakierowanych, ale wcale nie nastawiałam się, że farba będzie miała, aż tak idealne krycie.

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane
Pierwsza warstwa Satin Paint

Farba schnie bardzo szybko, właściwie po kilku minutach malowana powierzchnia jest już niemal sucha w dotyku. I tu ważna uwaga: UMYJ dokładnie narzędzia pomiędzy warstwami. Nie zapomnij o tym – Satin Paint to inna formuła niż Chalk Paint – jeśli farba zaschnie na pędzlu lub wałku, domycie go będzie bardzo trudne. Uważaj też na ręce – z rąk także zmywa się dużo ciężej niż farba kredowa.

Ile odczekać między warstwami?

Ja czekałam jakąś godzinę, jestem z natury niecierpliwa i nie mogłam się doczekać dalszego ciągu 🙂

Drugą warstwę nakładałam z ogromną przyjemnością! Rzeczywiście, Satin Paint to farba samopoziomująca, nie pozostały więc żadne ślady po pierwszych pociągnięciach pędzla. Dodatkowo, nie miałam żadnego problemu z przyczepnością – druga warstwa nie ściągała pierwszej – jeśli dobrze przyłożysz się do malowania – dwie warstwy w zupełności wystarczą.

Na koniec zrobiłam test – po dwóch godzinach od nałożenia kolejnej warstwy spróbowałam zdrapać farbę paznokciem – nie udało się 😀

Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że to świetny produkt i jestem bardzo mile zaskoczona jakością Satin Paint.

Oto efekt końcowy 🙂

Trwałość i użytkowanie Satin Paint

Satin Paint pełną odporność na uszkodzenia osiąga po 14 dniach – do tego czasu należy uważać na pomalowaną powierzchnię i obchodzić się z nią dość delikatnie.

Po 14 dniach możesz umyć powierzchnię wodą z mydłem, wodą z octem i dodatkiem soku z cytryny. Annie Sloan nie zaleca stosowania chemikaliów do czyszczenia bo mogą one naruszyć powłokę farby, a to wpłynie na jej trwałość i wygląd.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie Satin Paint – śmiało pisz lub dzwoń!

Czym różni się Satin Paint od Chalk Paint

Satin Paint to zupełnie inna farba od Chalk Paint – wykończenie jest idealnie gładkie i… satynowe 🙂 Jest miła w dotyku, a dla wielu osób najważniejsze będzie to, że nie wymaga już żadnego zabezpieczenia – z głowy masz nakładanie lakieru lub wosku i możesz cieszyć się pięknym efektem od razu. To farba dla osób, które lubią gładkie wykończenia.

Musisz pamiętać, że dla mocno dekoracyjnych efektów idealna jest Chalk Paint czyli farba kredowa. Jeśli zależy Ci na meblach ze strukturą, w stylu schabby chic, przecieranych, patynowanych – sięgnij po farbę kredową.

Udostępnij ten wpis

Close Menu
×

Koszyk