kredowymi
Picture of Magda

Magda

Malowanie farbami kredowymi krok po kroku

Farby kredowe Annie Sloan powstały 30 lat temu i od tego czasu podbijają niejedno, mniej lub bardziej twórcze serce. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest doskonała przyczepność, efektowne wykończenie, które daje wiele różnych możliwości i szybkoschnąca formuła. Wskazane zalety to tylko jedne z wielu pozytywnych cech, którymi wyróżnia się malowanie przy użyciu farb kredowych.

Co można malować farbami kredowymi Annie Sloan

Stosowanie farb kredowych Annie Sloan to bardzo łatwa i intuicyjna procedura, niewymagająca posiadania specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia w tej dziedzinie. Dużą zaletą tych farb jest niezawodne krycie oraz możliwość aplikowania ich bezpośrednio na powierzchnię, bez konieczności usuwania starych warstw lakieru. Farby kredowe mają wiele różnych zastosowań, ale głównie służą do metamorfoz mebli. Nie musisz przy tym zastanawiać się, czy Twoje meble są drewniane, fornirowane, z płyty czy laminatu – dokonała przyczepność farb kredowych Annie Sloan pozwoli Ci na pracę z każdym podłożem. Pamiętaj, że możesz także malować wszelkie elementy ceramiczne, żelazne, a nawet twardy plastik. To pozwoli Ci nie ograniczać się jedynie do malowania mebli, ale też przejść do metamorfozy lamp, żyrandoli i różnych domowych bibelotów.

Jak i czy przygotować powierzchnię do malowania farbami kredowymi

Pierwszą rzeczą, mającą duży wpływ na przebieg i jakość malowania, jest dokładne oczyszczenie powierzchni przed zabiegiem. W celu jej odtłuszczenia wykorzystać wystarczy podstawowe detergenty obecne w każdym domu, takie jak woda z mydłem lub płyn do mycia naczyń. Ja najczęściej jednak używam benzyny ekstrakcyjnej bo jest szybka w aplikacji, szybko wysycha i nie trzeba jej domywać. Jeśli powierzchnia Twojego mebla jest śliska i bardzo błyszcząca, dobrym rozwiązaniem przed podjęciem się malowania, będzie lekkie zmatowienie. Najlepszy do tego jest papier ścierny o gradacji 180 – 240 – jest na tyle drobny, że nie porysuje powierzchni i na tyle gruby, że pozwoli Ci ją zmatowić. Po zmatowieniu odtłuść powiechnię. Teraz możesz już zacząć malować.

Czym najlepiej nakładać farbę kredową Annie Sloan

Annie Sloan przygotowała całą gamę produktów, którymi możesz malować Twoje meble i dodatki. W zależności od tego, co i jak chcesz malować, masz do dyspozycji pędzle z naturalnego włosia, płaskie pędzle ze sztucznego włosia lub wałki gąbkowe. Pamiętaj, że możesz malować Twoje meble zupełnie na gładko lub bardziej artystycznie i od tego zależy właściwy dobór narzędzi. O tym do czego wykorzystać poszczególne pędzle czy wałki napiszę w kolejnym artykule. 
 

Czym zabezpieczyć farbę kredową

To bardzo ważne, żeby pamiętać, że farba kredowa Annie Sloan wymaga zabezpieczenia, inaczej będzie podatna na zabrudzenia i uszkodzenia. 
Do dyspozycji masz  Wosk bezbarwny Annie Sloan (Clear Wax) lub Lakier Annie Sloan 0,75 L. Wosk potrzebuje kilku tygodniu, aby uzyskać pełne utwardzenie i przez ten czas trzeba z nim trochę uważać. Lakier utwardza się szybciej i zalecam stosować go zwłaszcza na mocno eksploatowane powierzchnie.

Udostępnij ten wpis

Close Menu
×

Koszyk