kredowymi
Magda

Magda

Malowanie farbami kredowymi krok po kroku

Farba kredowa to substancja powstała w wyniku połączenia wody i kredy, której skład uzupełniają dodatki takie, jak żywice syntetyczne, krzemiany lub nawet kazeina. Mieszanki te charakteryzują się doskonałą przyczepnością, efektownym wykończeniem i szybkoschnącą formułą. Wskazane zalety to tylko jedne z wielu pozytywnych cech, którymi wyróżnia się malowanie przy użyciu farb kredowych.

Co i w jaki sposób pomalować farbami kredowymi?

Stosowanie farb kredowych to bardzo łatwa i intuicyjna procedura niewymagająca posiadania specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia w tej dziedzinie. Dużą zaletą tego rodzaju substancji jest jej niezawodne krycie oraz możliwość aplikowania formuły bezpośrednio na powierzchnię, bez konieczności usuwania starych warstw lakieru. Farby kredowe służą głównie do pokrywania kolorem drewnianych mebli, ale ze względu na ich doskonałą odporność na wilgoć oraz zmiany temperatury, substancje te służą również do malowania wnętrz, przede wszystkim kuchni i łazienek. 

Pierwszą rzeczą, mającą duży wpływ na przebieg i jakość malowania, jest dokładne oczyszczenie powierzchni przed zabiegiem. W celu jej odtłuszczenia wykorzystać wystarczy podstawowe detergenty obecne w każdym domu, takie jak woda z mydłem lub płyn do mycia naczyń. Kolejnym krokiem zwiększającym przyczepność lakieru jest wygładzenie powierzchni przy pomocy papieru ściernego. Po wykonaniu tej czynności przejść można bezpośrednio do aplikacji farby. 

W tym celu użyć należy solidnie wykonanego pędzla o sprężystym włosiu, za pomocą którego barwnik na powierzchnię nanosić powinno się długimi pociągnięciami. Po dokładnym wyschnięciu substancji ostatnim etapem wieńczącym proces pokrywania kolorem jest nakładanie wosku – jego aplikacja przebiega także za pomocą pędzla, a w ten sposób uzyskana warstwa wcierana jest następnie w pomalowaną powierzchnię.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Close Menu
×

Koszyk