Blog 1
Magda

Magda

Jak pomalować tapicerkę farbami kredowymi Annie Sloan

Tapicerowane meble ma w domu chyba każdy. Co zrobić jeśli znudzi nam się jej dotychczasowy jej kolor, a nie czujemy się na siłach żeby ją wymienić? Jest na to jedna rada… Czy słyszeliście o malowaniu tapicerki? Tak, tak! Tapicerowane meble, które są w dobrym stanie, a niekoniecznie już kolorystycznie odpowiadają Waszym upodobaniom, możecie przemalować farbami kredowymi. Wbrew pozorom, wcale nie jest to trudne! Jedyny warunek to tapicerka w dobrym stanie, a o dobrym stanie tapicerki mówimy wtedy, kiedy nie jest ona „wysiedziana”, nie ma wybrzuszeń, a materiał nie jest poprzecierany. Macie ochotę na krótki tutorial żeby potem samodzielnie zabrać się za malowanie tapicerki?

Jak przygotować mebel do malowania tapicerki

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane

Rozróbcie wybrany kolor farby chalk paint Annie Sloan z wodą w proporcji 1:1. Najlepiej będzie, jeśli przelejecie trochę farby do pojemnika, w którym będziecie mogli zmieszać ją z wodą.

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane


Pamiętajcie, że tapicerkę przed malowaniem należy zwilżyć. Ja do tego celu używam pojemnika ze zraszaczem. Farbujecie splot tkaniny i nie chcecie, aby po wyschnięciu była ona sztywna, dlatego też materiał musi być podczas malowania wilgotny.

Czym malować tapicerkę?

W zasadzie nie ma reguły… Możecie użyć zarówno pędzla, jak i wałka. Wałkiem doskonale pomalujecie tapicerkę gładką, pędzel natomiast sprawdzi się świetnie przy wszystkich zakamarkach, pikowaniach i guzikach (jak te na zdjęciu) oraz przy bardziej „włochatych” materiałach.

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane

Malujemy tapicerkę

Malowanie tapicerki to proces dość czasochłonny. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby odczekajcie kilka-kilkanaście godzin aż farba wyschnie. Jeśli Wasz materiał nie jest idealnie gładki, dobrze będzie przetrzeć go, przed nałożeniem kolejnej warstwy farby, drobnoziarnistym papierem. Może się to wydawać dziwne, ale przetarcie papierem spowoduje podniesienie się włosków, dzięki czemu tapicerka nie będzie sztywna.

Czy i czym zabezpieczyć malowaną tapicerkę

eMStyle - farby Annie Sloan, woski, pędzle, meble stylizowane

Wielu z Was pyta, czy tapicerkę należy czymkolwiek zabezpieczać. Otóż tak. Zastosujcie bezbarwny wosk Annie Sloan clear wax. Nakładajcie cienką warstwę, dokładnie rozprowadzając wosk po suchej farbie (pamiętajcie, że cała tkanina musi być sucha – woskowanie najlepiej więc odłożyć na kilka dni). 
Wosk pomoże Wam też stworzyć na pomalowanej tapicerce efekt skóry. Wystarczy nałożyć grubszą warstwę, poczekać i następnego dnia czynność powtórzyć. Grubsza warstwa spowoduje usztywnienie tapicerki, będzie się też troszkę błyszczeć (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wosk wypolerować). Dla uzyskania lepszych efektów, możecie też zastosować na przykład dark wax Annie Sloan, ale pamiętajcie, aby na koniec zabezpieczyć go jeszcze raz woskiem bezbarwnym.

Udostępnij ten wpis

Share on facebook
Close Menu
×

Koszyk